Historie

Jak to všechno vlastně vůbec začalo?

Jednoho krásného dne se narodil človíček jménem Lukáš Stařičný, aby později ve svých 20ti letech zrodil myšlenku založit dětské občanské sdružení. Netrvalo to dlouho a myšlenka se změnila ve skutečnost. Trojice Lukáš Stařičný, jeho sestra Kateřina Stařičná a jejich maminka Denisa Stařičná založili dětské občanské sdružení Zicherka. Psal se tedy rok 2013, když se začínaly psát i řádky do historie našeho sdružení.

Proč vznikla myšlenka založit sdružení?

Není tajemstvím, že náš zakladatel Lukáš Stařičný rád jezdil na tábory. Na tábory jezdil jako dítě, později i jako vedoucí či vychovatel. Bohužel, všichni stárneme, takže po vystudování školy bylo potřeba, aby Lukáš začal chodit do práce.

To znamenalo žádné prázdniny, spoustu povinností a méně volného času. A jak se říká: “Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi.” Stejný přístup zvolil i Lukáš. Už nemohl jezdit na tábory jako vedoucí, proto založil dětské občanské sdružení v Dolní Lutyni, aby mohl i nadále podnikat spoustu zábavy s dětmi z blízkého okolí a přinášet jim tak radost a úsměv na jejich tvářičky.

Proč právě název Zicherka?

Název Zicherka vznikl docela nevině. A čím to všechno začalo?

Nejprve je třeba říci, že celé sdružení, či teprve projekt, který byl v plenkách a který se měl věnovat dětem, se měl jmenovat Lojzík. Lojzík byl pracovní název, který jsme chtěli zrealizovat. Do cesty se nám bohužel, nebo možná dnes už i bohudík, postavila překážka. V té době již internetová doména www.lojzik.cz byla obsazena . I přes kontaktování majitele, který měl doménu předplacenou na 3 roky dopředu, jsme nedokázali najít společnou řeč, a tak přišel plán B. Bylo třeba najít nové vhodné jméno pro naše budoucí plány. Byť zněl plán jednoduše, nebylo to vůbec lehké!

A jak jsme přišli ke slovíčku Zicherka?

V době, kdy Lukáš jezdil na tábory převážně do Čech, často se stávalo, že některým slovíčkům tady od nás ze Severní Moravy ostatní zkrátka nerozuměli a měli pro ně jiný název. Stejně tak to bylo u slovíčka ‘zicherka’, které nikdo v Čechách neznal. U nás se jedná o zicherajsku neboli zicherku, v Čechách se tomu říká zavírací špendlík.

Tímto nás napadlo slovíčko Zicherka, které bylo dle nás prostě dokonalé. Jednoduché, jednoslovné, volné … zkrátka, nebylo co řešit. Slovíčko navíc začínalo písmenkem Z, stejně jako námi nejčastěji zmiňované slovo “zábava”. Náš úkol zněl tedy jasně, dostat slovo Zicherka do podvědomí společnosti jako synonymum pro slovo zábava. Jestli se nám to daří, nebo ne, musíte posoudit sami.

Jak probíhalo založení sdružení?

Založení nebylo vůbec jednoduché, protože jsme s tím neměli vůbec žádné zkušenosti, ale touha a odhodlání bylo větší. Cesta byla trnitá, ministerstvo spravedlnosti náš návrh zamítlo hned 3x a až počtvrté, kdy jsme návrh přímo telefonicky konzultovali s úředníky na ministerstvu, se nám podařilo je přesvědčit a úspěšně sestavit stanovy tak, aby to ministerstvu vyhovovalo. Na každý návrh, který jsme zaslali, měli vždy 30 dní, takže si možná dovedete představit, že se založením našeho sdružení táhlo možná přes 100 dní. Nyní je však sdružení pevně na svých nohách a už je to pár let, co píšeme řádky našeho příběhu.